10 Adımda Üzerinizdeki Bahar Yorgunluğunu Atın!

Bahar yorgunluğu, havaların ısınması ve mevsimsel değişikliklerin başlaması ile birlikte birçok insanda halsizlik, yorgunluk, eklem ağrıları, sindirim problemi ve uyku isteği gibi sorunların arttığı durumdur.

Bahar yorgunluğunun üstesinden gelmek, enerjinizi tazelemek ve yorgunluğumuzu yenmek 10 adımda mümkün:


1. Güne mutlaka kahvaltı ile başlayın. Kahvaltılarınızda C vitamini bulunan kırmızı kapya biber, taze meyveler veya taze sıkılmış meyve suları tüketebilirsiniz.


2. Su tüketimini asla ihmal etmeyin: Su içmek için susamayı beklemeyin. Vücudunuzdan toksinleri uzaklaştırmak ve vücut direncinizi arttırmak için günde en az 10 bardak su tüketin.


3. Aşırı tuz tüketiminden uzak durun. Tuz ödem oluşumuna neden olur, bu yüzden yorgunluk hissini arttırabilir.


4. Ağır karbonhidratlı ve yağlı besinlerin (şerbetli tatlılar, hamur içi vb.) tüketimi uyku ve yorgunluğu artırır. Bunların yerine tam tahıllı besinler ve sütlü tatlılar tercih edilebilir.


5. Baharda artan stresi azaltmak için B grubu vitaminleri yönünden zengin gıdaları mutlaka tüketmeliyiz. (Tam tahıllı ekmekler, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, et ve süt ürünleri gibi.)


6. Baharın gelmesi kilo verme telaşını da birlikte getirdiği için düşük kalorili diyetlerden uzak durulması gerekir. Düşük kalorili diyetler metabolizmayı yavaşlatır ve bu nedenle de yorgunluk artar.


7. Kefir ve probiyotik yoğurtlar tüketmek, sindirim sisteminizi ve dolayısıyla bağışıklık sisteminizi destekler.


8. Düzenli olarak haftada 3-4 gün, 45 dakika boyunca yürüyüş yapmaya özen gösterin. Yürüyüş hormonal dengeyi sağlar ve metabolizmanın hızlanmasını sağlar.


9. Günde 8 saat kaliteli uyumaya dikkat edilmelidir. Yeterli uyku gün boyunca enerjik kalmanıza yardım edecektir.


10. Kullanıyorsanız, sigara veya alkolü mümkün olduğunca azaltın. Hatta tüketmemeye özen gösterin.