Azrail’in 256 Yıl Unuttuğu Adam: Li Ching-Yuen

Li Ching-Yuen veya Li Ching-Yun Çin’ de yaşamış birisidir. Onu bu kadar önemli kılan ise yaşadığı iddia edilen yıldır. 256 ya da 197 yıl yaşadığı iddia edilmektedir. Bunun doğruluğu kesin olarak kanıtlanamamıştır. Bu konu hakkında bildiklerimizi sıralayacak olursak;

Li Ching-Yuen ’in 1677 yılında doğduğu söyleniyor. Bazı kayıtlarda 1736 yılında doğduğu geçmektedir. Ölüm tarihi ise 1933 olarak geçmektedir. İki kayda bakılınca ya 197 ya da 256 yıl yaşadığı görülmekte ki bu durum onun dünyanın en uzun yaşayan insanı olduğunu gösteriyor.

Li Ching-Yuen, En Uzun Ömürlü  İnsan

10 yaşından itibaren dağlardan çeşitli bitkiler toplayıp uzun yaşamın sırrını araştırmış ve bunu da başarmış olabilir. Neredeyse 40 yıl boyunca Resihi Mantarı, Kurt Üzümü, Vahşi Ginseng gibi bitkiler ile beslendi.

256 Yıl Yaşayan Li Ching-Yuen

71 yaşında gençliğinin baharında Çin ordusunda dövüş sanatları öğretmeni olarak görev aldı. Li’nin öğrencilerinden birisinin iddiasına göre, dağda bitki ararken 500 yaşında birisi ile karşılaşıp ondan egzersizler ve beslenme önerileri aldı.

256 Yıl Yaşayan Li Ching-Yuen

Li’nin 23 kez evlendiği ve 200’den fazla çocuğu olduğu söyleniyor. Ayrıca etrafında çok sevilen bir figür olduğu da belirtiliyor.

256 Yıl Yaşayan Li Ching-Yuen


Li sırrı ile ilgili sorulan sorulara şu şekilde cevap veriyor. “Kalbini sakin tut, bir kaplumbağa gibi otur, güvercin gibi hızlı yürü ve bir köpek gibi uyu.”
Nefes tekniklerinin uzun ömür için çok büyük bir etkisi olduğunu belirtmiştir. Bunun yanında diyetinin rolü de bunda çok etkiliydi. Ayrıca zihin durumu hepsinin üzerindeydi. 256 yaşında 1933 yılındayken Szechuan eyaletinde hayata gözlerini yumar. Son sözleri ise “Bu dünyada yapmam gereken her şeyi yaptım. “ olur.

256 Yıl Yaşayan Li Ching-Yuen

Bu dünyada bazı insanlar iş stresinden uzak ve kirli şehir havasını solumadan düzenli egzersiz ve sağlıklı besinler ile hayatlarına devam ediyorlar. Antibiyotiksiz, şekersiz geçen hayatlar belki de normalden uzun olabilir.