Anthony Hopkins

Anthony Hopkins, 31 Aralık 1937’de Galler’in Port Talbot kasabasında dünyaya geldi. Fırıncılık yapan bir ailenin tek çocuğuydu. Hopkins, duygusal olarak çalkantılı bir çocukluk geçirdi ve okul başarısı da düşüktü. Hayatındaki dönüm noktası Port Talbot yerlisi olan ünlü aktör Richard Burton ile tanışmasıdır. 15 yaşında imzasını almak için Burton’ın evine gittiğinde hissettiklerini şu şekilde ifade etti:

“Bu yerden çıkmalıyım. Onun olduğu hale gelmeliyim. Zihnimin derinlerinde bir şey ya da her neyse, hedefi belirledim; ünlü olacağım.”

Yaşadığı kasabadan çıkma yolundaki kararlılığına rağmen Hopkins, sosyal ve akademik olarak mücadeleye devam etti. 17 yaşında okulu bıraktı ve babasının desteğiyle yerel bir kursta düzenlenen drama dersine kaydoldu. Piyanoda çok yetenekli olan Hopkins, Cardiff Müzik ve Drama Koleji’nde burs kazandı ve burada iki yıl okudu. Hopkins, Manchester Kütüphane Tiyatrosu ve Nottingham Repertuar Şirketi’nde çalıştı. 1961’de bir aktör olarak örgün eğitim almaya karar verdi. Londra’daki Kraliyet Dramatik Sanat Akademisi’nde burs aldı. 1963 yılında mezun oldu.

Hopkins, önce yardımcı ve destekleyici rollerle oyunculuğa başladı ancak kısa süre sonra ana roller almaya başladı. Hopkins’in sahne çalışması da ona büyük beğeni kazandırdı.

Kişisel Sorunlar

Hopkins, 1968’de kariyerine başladı ve Kış Aslanı filminde oynadı. Sahnesi ve film kariyeri 1960’larda gelişmeye başladığında Hopkins’in özel hayatı karmaşıktı. Hızlı yaşantısı, öfkesi ve alkole düşkünlüğü ciddi boyutlardaydı. Hopkins, 1967’de aktris Petronella Barker ile evlendi ancak evlilik kısa sürdü. Hopkins’in Abigail adında bir kızı oldu. Ancak bebekleri 18 aylıkken eşinden boşandı. 1973’te film yapım asistanı Jennifer Lynton ile evlendi. 30 Nisan 2002 tarihinde Jennifer’dan boşanarak Stella Hopkins ile evlendi.

1974’te New York’a taşındı. Buradaki performansı ve davranışlarıyla büyük beğeni topladı. Hollywood’un renkli dünyasında hızla yükselmesine rağmen aşırı alkol kullanımı da devam ediyordu. Bu yaşam tarzının kariyerine ve sağlığına ciddi zararlar verdiğini fark etti ve 1975’te alkol içmeyi bıraktı.

Her türlü rolün üstesinden rahatlıkla gelebilmesi, onun yüksek profilli aktörlerle çalışmasına zemin hazırladı. Gişe rekorları kıran klasiklerdeki rolleriyle sinema tarihinin en iyi oyuncuları arasında kendine yer buldu. 5 kez Oscar’a aday gösterildi. “Kuzuların Sessizliği”ndeki rolü ile 1991 yılında en iyi erkek oyuncu dalında Oscar kazandı. Ayrıca Hopkins, Oscar ödülü haricinde bir kez Akademi Ödülü, üç kez Bafta, iki kez Emmy ve bir kez Cecil B. DeMille ödüllerini de kazanmıştır. 1993 yılında Kraliçe  II. Elizabeth tarafından şövalye ilan edilmiştir.