Analemma

Analemma Nedir?

Analemma, Türkçe karşılığı ile gün izi. Çoğumuzun pek duymadığı bir terim değil mi? Bir yıl boyunca günün hep aynı saatinde, aynı noktadan Güneş’in fotoğrafları çekilip yan yana koyulduğunda Analemma adı verilen geometrik bir şekil ortaya çıkıyor.

Bu şeklin oluşmasındaki neden dünyanın güneş etrafında eliptik, ekvator çizgisine eğik bir açıyla dönmesi. Bu sıkıcı terimlerin karşılığı tam olarak şu oluyor: Dünyamız güneşin etrafında dönerken izlediği bir rota var ve bu rota yassı yuvarlak bir şekilde. Yassı yuvarlak rotasını izlerken 45 derece eğik bir açıyla dönüyor, ki buna eksen eğikliği deniyor. Eksen eğikliği sonucunda gece gündüz ve mevsimler oluşuyor bu da alt bilgi olsun. Fotoğrafın çekildiği mevkiye, alana göre bu şekil hafif değişiklik gösterebiliyor.

Analemma

En tepedeki hali “Yaz Gün Dönümü” en alttaki ise “Kış Gün Dönümü”. Yaz gün dönümü Kuzey Yarı Küre için 21 Haziran, Güney Yarı Küre için ise 21 Aralık tarihinde gerçekleşiyor. Bu tarihten sonra mevsimlerin en sıcağı, en hasretle bekleneni yaz mevsimi başlıyor. Kış gün dönümü de yine aynı mantıkla bakıldığında, Kuzey Yarı Küre’de (ülkemizin içinde bulunduğu yarı küre) 21 Aralık’ta ve Güney Yarı Küre’de ise 21 Haziran’da başlıyor. Mevsimlerin en çetini, en beyazı…

Yukarıdaki fotoğraf serisi 2005-2006 yılında Cenk Tezel ve Tunç Tezel tarafından Antalya’nın Side ilçesinde çekilmiş ve en iyi astronomi fotoğrafı ödülünü almış. Bir yıl boyunca Güneş’i hep aynı açıdan yakalayarak çekmişler sabırla. Ve ortaya böyle muazzam bir şekil çıkıvermiş.