Aman Kucağa Alışmasın!

Aylarca onu beklediniz. Hayatınıza katılması aylarınızı hatta belki de yıllarınızı aldı. Ama sonunda burada, sizinle. Tüm bu süreç boyunca onu ilk kez kucağınıza alacağınız anı düşlediniz. Ancak özellikle ilk çocuk tecrübenizse çevreden gelen uyarılara daha ihtiyatlı olabilirsiniz. Çünkü yüksek olasılıkla size uyarıda bulunan, akıl veren bu kişiler sizden ya yaşça büyüktür ya da sizden daha önce çocuk sahibi olmuştur. Bu uyarılar genelde şu şekilde olmaktadır: “Kucağa alıştırırsan rahat edemezsin, her ağladığında alma sakın, altı temiz, karnını doyurdun şimdi nazlanıyor…”. Ne çok duydunuz bu sözleri? Belki de içiniz parçalana parçalana bebeğinizi bırakmak zorunda kaldınız yatağına. Ya da gerçekten size alışmasından, bağımlı olmasından korktunuz.

Peki, gerçekten bebeğiniz kucağınıza alışırsa size bağımlı olur mu? Şimdi buna ve içgüdülerinize neden güvenmeniz gerektiğini bakalım:

Öncelikle bebeğin temel ihtiyacı güvende olduğunu bilmektir. Temel güven hissini ise bağda olduğu annesinden temin eder. Yaşamın ilk döneminde beyin henüz gelişmemiştir ve her uyaran karşısında alarm halindedir. Bu yüzden güvenli kollara ve sıcak bir temasa sahip birinin, yani annesinin ‘ben buradayım, senin için buradayım, seni ve ihtiyaçlarını görüyorum, güvendesin’ mesajına ihtiyaç duyar. Bebeğin zorlandığı bu anlarda onu kucağa almak ve ona bu mesajları vermek bebeğin sistemini sakinleştirmiş olur. Tüm bunlarla birlikte bebekler duygu regülasyonunu yani duygu düzenlemeyi annelerinden öğrenirler. Çocuk zamanla bunu içselleştirerek kendi duygu regülasyonunu yapma yetisine sahip olur.

Bebeğinizi taşımanızı kolaylaştırıcı askılar vb. aparatlar kullanmanız hayatınızı kolaylaştıracaktır. Bebeğiniz sizin kollarınızdayken aynı zamanda birbirinizi tanımanız ve birbirinize alışmanız daha kolay olur. Bebeğin anne kucağında olmasının bir başka önemi ise anneyle birlikte çevreyi deneyimleme şansının daha fazla olmasıdır. Annesinin kucağında olan çocuğun sistemi rahatlamış olduğu için artık öğrenmeye daha fazla vakit ayırabilir. Ayrıca bazı çalışmalar bebek askısında taşınan bebeğin iletişim becerilerinin daha yüksek olduğunu ve dil gelişiminin hızlandığını ifade etmektedir. Tüm bunlarla birlikte bebeğinizi bebek askısında taşımanızın hayatınızı bazı alanlarda daha da kolaylaştıracağını ifade etmek isterim. Bebeğinizle birlikte dışarı çıkmak, seyahat etmek, işlerinizi rahatça halletmek bunlardan bazılarıdır.

Aslında bebeğinizi kucağınızda taşımanız onu size bağımlı kılmaz. Tam aksine sizin hayatınızı kolaylaştırırken onun da dünyayı keşfetmesine, öğrenmesini kolaylaştırmanıza ve en önemlisi güven duygusunun yerleşmesine yardımcı olacaktır.

Sevgilerimle…