Afife Jale

Türk tiyatro sanatçısı (İstanbul 1902 – 1941).

İstanbul Kadıköy’de dünyaya geldi. Dr. Sait Paşa’nın torunu ve orta halli bir ailenin kızıydı. Cumhuriyet’in ilanından önce, Türk ve  Müslüman kadınların sahneye çıkmalarının yasak olduğu dönemde, Darülbedayi’nin açtığı sınavları kazanarak buraya girmeye hak kazanan beş kadından biri oldu (1918). 1920’de Apollon Tiyatrosu’nda oynarken “Tatlı Sır” oyununun ilk perdesinin sonunda, bir müslüman kızın sahneye çıkarıldığı gerekçesiyle tiyatro polis tarafından basıldı. Oyuncular Afife Jale’yi tiyatronun arka bahçesine kaçırarak tutuklanmasını engelledi. Bir sonraki gün “Odalık” adlı oyun oynanırken polis tiyatroyu bir kez daha bastı. Tekrar kaçırılan Afife Jale, Tiyatro sahibi Mösyö Sireç’in evine götürüldü. Tüm bunlar yaşanırken ailesi tarafından da reddedildi.

Ciddi baskılar neticesinde tiyatro kadrosundan çıkarılan Afife Jale, psikolojik sorunlar yaşadı ve morfin kullanmaya başladı. Bir süre Burhanettin Tepsi ile çalıştı. Bu süreçte uyuşturucudan uzak kaldı. 1928’de Selahattin Pınar adlı bir besteciyle evlendi.

Selahattin Pınar, Afife Jale’ye büyük bir aşk besliyordu. Ancak Afife Jale’nin uyuşturucu bağımlılığı tekrar nüksetti. Bir süre beraber mücadele etseler de 1935’de boşandılar. Selahattin Pınarın Afife Jaleye duyduğu aşk ise hiç bitmedi. Onun için yaptığı besteler dilden dile dolaştı.

Selahattin Pınar / Nereden Sevdim O Zalim Kadını (Afife Jale’ye Bestelendi)

Afife Jale’nin bağımlılığı ve sorunları gittikçe arttı. Her şeyini uyuşturucuya harcadı. Yaşamının son yıllarını yalnızlık ve acı içinde Bakırköy Akıl ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde geçirdi. 24 Temmuz 1941’de 39 yaşındayken öldü. Cenazesine yalnızca 4 kişi katıldı.

Hayatı filme ve tiyatro eserine konu oldu.