Abraham Maslow

İhtiyaçlar Hiyerarşisi (Maslow Piramidi) ile tanınan Amerikalı hümanist psikolog.

Çocukluğu

Maslow, 1 Nisan 1908’de Amerika Birleşik Devletleri’nin Brooklyn kentinde doğdu. Evin en büyük çocuğu olan Maslow’un altı kardeşi daha vardı. Yahudi göçmen bir ailenin oğlu olarak, ırkçı yaklaşımlara maruz kaldı ve çocukluğu sıkıntılar içinde geçti. Psikolojik sorunları arttıkça annesine karşı nefret duygusu geliştirdi. Bu nedenle bir psikolog tarafından “zihinsel olarak dengesiz” teşhisi konuldu.

Ailesi Maslow’un Hukuk eğitimi almasını arzu ediyordu. Bu nedenle New York Şehir Koleji’nde hukuk okumaya başladı. Ancak bir yıldan kısa bir süre içinde hukuk fakültesini bıraktı ve bu dönemde kuzeni Bertha Goodman ile evlendi.

Psikoloji’ye olan ilgisi onu tekrar eğitime yönlendirdi. Eşi ve ilk çocuğuyla birlikte, Wisconsin’e taşındı. Wisconsin Üniversitesi’nde yüksek lisansını ve 1931’de tezini tamamladı.

Çalışma Hayatı

Abraham Maslow, 1937’de Brooklyn Koleji’nde öğretmenlik yapmaya başladı. Buradaki görevini 1951 yılına kadar sürdürdü. Bu süre zarfında Gestalt, Max Wertheimer ve Antropolog Ruth Benedict’ten etkilendi. Psikanaliz ve hümanist psikoloji akımları üzerinde çalıştı. Columbia Üniversitesi’nde iken ünlü psikolog Thorndike ile insan cinselliği üzerine araştırmalar yaptı. Bunun dışında Brandeis’de bulunan psikoloji kursunda yöneticilik yaptı.

Kişilerarası psikoloji çalışmalarında önemli bir yer tutan Anthony Sutich ile birlikte Hümanist Psikoloji’yi yayınladı. 1961’de hümanist psikoloji alanında dergi yayınları yapmaya başladı. 62 Yaşında, 8 Haziran 1970’de California’daki Menlo Park’ta koşarken kalp krizinden öldü.

Psikolojiye Katkıları

Maslow, eğitimini, günün ana akım teorilerine göre aldı. O dönemde psikoloji bilimini etkisini altına alan Freudyen Teoriler ve Skinner’ın davranışçı kuramıydı.

Ancak Maslow, yenilikçi ve sıra dışı bir bilim adamıydı. Psikoloji camiasında çoğunluğun desteklediği temel varsayımları sorgulayan saygın bir akademisyendi.

Örneğin, Sigmund Freud’un insan kişiliğine yönelik teorilerini öncelikle akıl hastası veya sosyal açıdan uyumsuz insanları inceleyerek oluşturmasını eleştirdi. Bunun yerine, insanları “normal” yapan şeyin temel teorilerini formüle etmek için başarılı, mutlu ve uyumlu insanlara bakılması gerektiğini öne sürdü.

İhtiyaçlar Hiyerarşisi

Maslow, Freud ve Skinner’ın fikirlerinde manevi düşüncelerin eksikliğine vurgu yaptı. Hem Freud hem Skinner ateistti ve davranışları açıklarken insanları, çevrelerine tepki veren ve uyum sağlayan akıllı biyolojik makinelere benzetirlerdi.

Ancak Maslow, insan ruhunun göz ardı edilemeyecek yüksek yönleri olduğunu savundu. Bu amaçla meşhur “ihtiyaçlar hiyerarşisini” oluşturdu. Bu hiyerarşide, insanların daha yüksek bir mutluluk seviyesine ulaşabilmeleri için, önce daha düşük bir ihtiyaç düzeyine sahip olmaları gerektiğini öne sürdü. Süreç, piramit formatında gösterilmektedir. 

Piramidin tabanında hayatta kalmanın en temel ihtiyaçları vardır: Oksijen, yiyecek, su, seks, uyku. Maslow, bunlar olmadan organizmanın öleceğini ifade eder. Ancak en düşük seviyedeki ihtiyaçlar karşılandığında, insan bir sonraki seviyeye geçebilir. Bunlar beden güvenliği, güvenlik, sağlık, aile vb. şeylerdir.

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinde beş seviye vardır. Zirvede “kendini gerçekleştirme” bulunur. Bu, insanoğlunun tüm alt düzey ihtiyaçları karşılandıktan sonra ulaşabileceği en yüksek barış, mutluluk, sevgi ve akıl halidir.